Budowa domu – ważne decyzje, czyli wybór systemu grzewczego cz.2

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Co wybrać tradycyjne czy nowoczesne systemy grzewcze? Takie pytanie zadaje sobie praktycznie każdy inwestor już na etapie wyboru projektu swojego nowego i wymarzonego domu. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto zaznaczyć, że powinniśmy stopniowo odchodzić od rozwiązań zagrażających środowisku naturalnego np. kotły węglowe, gdyż szykuje się zmiana przepisów odnośnie dopuszczanych w budynkach prywatnych systemów ogrzewania.

Zastanawiając się nad wyborem ogrzewania warto rozważyć możliwość instalacji kotła elektrycznego, który ogrzewa jednocześnie mieszkanie oraz wodę. Niestety ceny energii elektrycznej ciągle idą w górę i przy posiadaniu bardzo dużej powierzchni do użytkowej możemy mieć problem z rachunkami za energię. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku wyjdą się kolektory słoneczne oraz wybór dostosowanego do nich pieca, ale musimy pamiętać o warunkach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kolektorów, czyli np. odpowiednim nasłonecznieniu naszej działki.

Dla wszystkich wybierających projekty z tradycyjną kotłownią dobrym rozwiązaniem jest wybór pieca na drewno, olej opałowy, trociny lub brykiety drzewne. Takie rozwiązanie posiada jednak wadę w postaci konieczności wydzielenia miejsca na składowanie opału. Tego typu piece grzewcze możemy wykorzystywać także do podgrzewania wody, jeżeli wykonamy wcześniej odpowiednią instalację.

Ciekawym rozwiązaniem jest także pompa ciepła, jednak podobnie, jak w przypadku zbiornika na gaz musimy posiadać odpowiednio dostosowaną działkę, aby móc zaprojektować położenie kolektora gruntowego.

Coraz bardziej popularnymi systemami grzewczymi stają się nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Wybierając projekt domu możemy pokusić się o budowę domu energooszczędnego, który jest wprawdzie odrobinę droższy, ale te koszty szybką się zwrócą, a my odczujemy realne oszczędności i znacznie zmniejszymy rachunki za ogrzewanie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *